Monica Roşu a dat costumul de gimnastă pe ia românească

Monica Roşu a acceptat să pozeze îmbrăcată în ie foto: arhiva personală

Multipla campioană olimpică la gimnastică Monica Roşu este oficial îndrăgostită de ia românească! Frumoasa prezentatoare a ştirilor sportive de la TVR 2 a decis să renunţe la costumul de gimnastică şi nu oricum, ci pentru ia tradiţională românească.

Monica Roşu a fost ani la rândul ambasador al României peste hotare şi a purtat cu mândrie tricolorul acolo unde a concurat. De fiecare dată când are ocazia, Monica promovează portul tradiţional românesc. De curând, vedeta a acceptat provocarea de a realiza o şedinţă foto, chiar în sala de sport.

Monica Roşu promovează portul românescfoto: arhiva personală

“Am primit cu mare bucurie în suflet invitaţia de a realiza o şedinţă foto atipică, cu ii, într-o sală de sport. Am purtat o ie românească, model inspirat după o ie veche de peste 80 de ani. Aş purta ie oricând, în orice moment al zilei şi la blugi şi la fustă, la orice, atât de mult iubesc ia românească! Sunt îndrăgostită de aceste piese vestimentare aşa cum sunt îndrăgostită de sport, de gimnastică şi atunci când port ie, simt cu adevărat că sunt româncă! Mi-am dat seama că noi, româncele avem un lucru cu o valoare inestimabilă, transmis cu mândrie din generaţie în generaţie, şi acesta este reprezentat de ia românescă! Şi pentru că de Paşte trebuie să purtăm obligatoriu ceva nou, eu mă voi înnoi cu o ie!”, a declarat Monica Roşu.

Monica Roşu şi-a început carieră în gimnastică încă de la 9 ani când a participat la primul turneu internaţional. În anul 2001, Monica a concurat în Olanda şi Slovacia, în anul 2002 a făcut parte din echipa României la Campionatele Europene pentru Juniori, unde a câştigat medaliile de bronz la sărituri şi sol. În 2003 a concurat la Campionatele Mondiale de la Anaheim (SUA), unde a câştigat medalia de bronz. În 2004 la Jocurile Olimpice de vara din Atena, Monica a câştigat medalia de aur în finalele pe aparate. Tot în 2004 a participat şi la Campionatele Europene de Gimnastică (Amsterdam) unde a câştigat medalia de aur la sărituri. În prezent Monica Roşu s-a dedicat televiziunii şi prezintă ştirile sportive pe TVR2.