Sorana Cîrstea urcă pe locul 75 WTA

Sorana Cîrstea n-a izbutit să obțină al doilea titlu la Tașkent după cel din 2011Foto: Guliver / GettyImages

Sorana Cîrstea își continuă ascensiunea în ierarhia mondială deși a pierdut finala de la Tașkent. Româna s-a luptat de la egal la egal cu belgianca Alison Van Uytvanck (61 WTA şi cap de serie numărul 3), cedând în trei seturi: 2-6, 6-3, 4-6 după 144 de minute de joc.

Sorana a avut o evoluție oscilantă în finala de ieri, cea de-a patra pe care a disputat-o în circuitul mondial și prima de după aceea din 2013, de la Rogers Cup, contra Serenei Williams. În primul set, s-a înclinat în fața belgiencei, o jucătoare incomodă. Sorana a comis prea multe greșeli, a servit slab, fiind depășită cu 6-2 în 32 de minute de joc. În actul second, jucătoarea noastră a început bine, cu mai mult tupeu, și deși a ratat posibilitatea de a închide setul la 5-3 s-a impus cu 6-4. Nici ”decisivul” n-a început rău pentru Cîrstea, care a avut șase mingi de break la 1-0. Ea le-a ratat, însă, pe toate. Și cum ocaziile ratate se răzbună și în tenis, belgianca a fost cea care a reușit imediat să câștige pe serviciul advers. Ea s-a desprins la 3-1 și și-a apărat acest avantaj până la final de set (6-4) și de meci.    Van Uytvanck a obținut astfel al cincilea trofeu din carieră după cele de la Budapesta (două), Quebec şi Taipei. Ea va urca după succesul de ieri pe locul 44 WTA.Pentru calificarea în finală, Sorana a încasat 21.400 de dolari şi a acumulat 180 de puncte WTA. În timp ce învingătoarea s-a ales cu 43.000 de dolari și 280 de puncte.