Cupa Davis România - Slovenia 2-0: Adrian Ungur a fost eroul!

Horia Tecău, Florin Mergea, Andrei Pavel, Adi Ungur şi Marius Copil pregătesc meciul cu Slovenia

La Arad se dispută meciul de Cupa Davis dintre România şi Slovenia. Tricolorii conduc cu 2-0 după prima zi, Adrian Ungur fiind eroul echipei noastre, revenind de la 0-2 la seturi si câştigând cu 3-2.

UPDATE: Adrian Ungur A CÂŞTIGAT MECIUL! 6-4 în setul decisiv pentru român!

UPDATE: Adrian Ungur conduce cu 5-4, slovenul e la serviciu

UPDATE: Fiecare jucător şi-a câştigat serviciul: 3-1

UPDATE: Pe teren există un singur jucător, şi acela e Adi Ungur. Conduce cu 2-0 în setul decisiv.

UPDATE: După un joc excepţional, Adrian Ungur a câştigat tie-break-ul cu 7-3. Adi a egalat la 2. Urmează setul decisiv.

UPDATE: Fiecare jucător şi-a câştigat serviciul şi am ajuns în tie-break: 6-6

UPDATE: Continuă suspansul. Fiecare jucător şi-a făcut serviciul, astfel că scorul e 4-3 pentru sloven

UPDATE: Fiecare jucător şi-a câştigat serviciul: Zemlja conduce cu 2-1 in setul 4

UPDATE: Adrian Ungur a reuşit să câştige setul al treilea cu 6-3 şi să revină în joc.

UPDATE: Adrian Ungur a pierdut si setul secund, cu acelasi scor: 6-4

UPDATE: Slovenul este la doar un game de câştigarea setului secund. Conduce cu 5-3

UPDATE: Din păcate, slovenul reuşeşte break-ul şi conduce cu 3-2 în setul doi

UPDATE: Fiecare jucător şi-a păstrat serviciul în setul secund. Adi conduce cu 2-1

UPDATE: Din păcate, Adrian Ungur a pierdut primul set, care a fost câştigat cu 6-4 de Zemlja.

UPDATE: Zemlja reusete break-ul, apoi isi castiga si serviciul si conduce cu 5-3

UPDATE: A inceput mecul. Fiecare jucator şi-a castigat serviciu. Adrian Ungur conduce cu 2-1

UPDATE: Adrian Ungur şi adversarul său se află la încălzire. O victorie a lui Adi ar putea fi decisivă pentru calificarea echipei noastre în turul secund, acolo unde vom juca împotriva Spaniei, acasă, în 15-17 iulie. Din echipa Spaniei va face parte, sigur, Rafael Nadal, care e obligat să joace în acel meci dacă vrea să participe la Jocurile Olimpice.

UPDATE: Peste 20 de minute vor intra pe teren Adrian Ungur şi Grega Zemlja

UPDATE: Marius Copil a castigat meciul cu scorul de 7-5, 6-3, 7-6 şi România conduce cu 1-0 în faţa Sloveniei!

UPDATE: Marius Copil şi adversarul său merg cap la cap în setul al treilea: 4-4

UPDATE: Ambii jucători şi-au câştigat serviciul în setul trei, aşa că slovenul conduce cu 2-1. Marius urmează la serviciu.

UPDATE: Marius Copil a castigat setul secund, scor 6-4. În Cupa Davis de joacă după sistemul cel mai bun din 5 seturi.

UPDATE: Marius Copil conduce cu 5-2

UPDATE: Marius Copil reuşeşte break-ul şi conduce cu 4-2 în primul set

UPDATE: Marius Copil a câştigat primul set, scor 7-5

Primul meci al zilei este cel dintre Marius Copil, locul 202 ATP, şi Blaz Rola, prima rachetă a slovenilor, clasat pe locul 160 în lume. Meicul începe al ora 14.00.

Imediat după, Adrian Ungur, locul 193 ATP, va evolua cu Grega Zemlja, locul 181 ATP.

Sâmbătă, de la ora 15.00, este programat meciul de dublu, dintre Horia Tecău/Florin Mergea şi Tomislav Ternar/Aljaz Radinski.

În ultima zi a întâlnirii, de la ora 14.00, vor avea loc partidele Ungur - Rola şi Copil - Zemlja.

Învingătoarea dintre România şi Slovenia va juca împotriva Spaniei lui Rafael Nadal pentru un loc în play-off-ul Grupei Mondiale (15-17 iulie). Învinsa va continua lupta pentru a rămâne în Grupa I a Zonei Euro-africane.