Buzărnescu a pierdut finala de la Praga

Mihaela BuzarnescuFOTO: EPA

Parcursul excepțional al Mihaelei Buzărnescu de la Praga s-a încheiat în finală. Românca a fost învinsă de marea favorită locală, Petra Kvitova.

Meciul disputat ieri pe zgura din capitala Cehiei a început bine pentru jucătoarea noastră. Mihaela a câștigat primul set cu 6-4, dar reprezentanta gazdelor a revenit spectaculos și a câștigat următoarele două seturi. Scor final, 4-6, 6-2, 6-3 pentru Petra Kvitova, care își trece în cont al 23-lea titlu al carierei în două ore și 17 minute.

Pentru Mihaela Buzărnescu, aceasta a fost a doua finală WTA din carieră. Din păcate, și prima a fost pierdută, la Hobart, în luna ianuarie, unde a fost învinsă de belgianca Mertens. Chiar dacă a pierdut, Mihaela va face un salt de cinci locuri în clasamentul mondial, acolo unde va ajunge pe cea mai bună poziție din carieră: 32 WTA. Aceasta înseamnă că de luni ea devine a doua româncă din topul mondial, ceva la care nici nu se putea gândi acum un an, când ocupa locul 500 în lume.