Real Madrid, stăpâna Europei! A cucerit a 12-a oară Liga Campionilor

Real Madrid a cucerit anul acesta Liga Campionilor, Supercupa Europei, titlul şi Supercupa în SpaniaFoto: GettyImages

Real Madrid este regina reîncoronată a Europei la fotbal. Pentru a 12-a oară în istorie, spaniolii au reușit să cucerească Liga Campionilor!

În finala celei mai importante competiții europene intercluburi, Real Madrid a învins cu scorul de 4-1 (1-1) pe Juventus Torino, care a reușit contraperformanța de a pierde 5 finale în actualul format al Ligii. În contrapartidă, spaniolii au devenit prima echipă din istorie care și-a apărat cu succes trofeul de la introducerea actualei forme de disputare a Ligii Campionilor, cu grupe și participarea echipelor non-campioane.

Cristiano Ronaldo a avut din nou o seară de senzație, cele două goluri marcate în poarta lui Buffon stabilind, totodată, și viitorul stăpân al Balonului de Aur. Căci într-un an în care nu avem Campionate Mondiale sau Europene, Liga Campionilor rămâne cel mai bun barometru al aprecierii performanțelor jucătorilor.

Chiar dacă au pierdut, italienii vor rămâne în amintirea fanilor prin golul de generic marcat de Mario Mandzukic în minutul 27. Acesta a stabilit scorul primei reprize (1-1) după ce l-a executat pe portarul Navas printr-o foarfecă de la 14 m prin care a trimis balonul chiar în colțul lung al porții madrilenilor.