Portarul lui Dan Petrescu a luat o petardă în cap!

Momentele şocante  care au dus la  întreruperea  meciului
Momentele şocante care au dus la întreruperea meciului

Scene de groază la meciul dintre Dinamo Moscova şi Zenit St. Petersburg, din campionatul Rusiei! Portarul echipei lui Dan Petrescu, Anton Şunin, a luat o petardă în cap! Meciul a fost imediat oprit.

Goal-keeper-ul a fost transportat la spital, el având probleme cu vederea şi auzul. „A căzut ceva, m-am uitat în jos şi apoi petarda a explodat în faţa mea. Am probleme cu auzul şi vederea. Merg la spital pentru investigaţii", a anunţat fotbalistul pe contul de Twitter al clubului rus. Medicul echipei antrenate de Dan Petrescu, Alexander Rezelov, a declarat că Şunin are corneea afectată: „Anton are o arsură la cornee, nu vede bine cu un ochi". Mijlocaşul Christian Noboa a afirmat, la rândul lui, că Şunin era „în stare de şoc".

simeon stalpnicul png

În momentul incidentului, scorul era de 1-0 pentru echipa „Bursucului", Dinamo Moscova, prin golul marcat de Granat, în minutul 27. Incidentul care a dus la oprirea jocului a avut loc în minutul 36. Decizia suspendării meciului a venit din partea directorului executiv al Ligii Ruse, Sergei Cheban. „Terenul de fotbal nu este o zonă de război. Acum Comisia de Disciplină a federaţiei va fi cea care va lua o decizie", a declarat acesta. Dinamo Moscova va obţine victoria la „masa verde".