Plictiseală totală! Franţa - Anglia 1-1

Franţa - Anglia 1-1 (fotografii: reuters)

Mai tehnici, “cocoşii” francezi au dominat ostilităţile, lovindu-se însă de organizarea defensivă a “leilor” britanici. Ambele echipe s-au mulţumit cu un egal (1-1) care le menţine cu şanse intacte la calificarea în sferturi.

Acasă la Mircea Lucescu. Meciul s-a jucat pe "Donbass Arena" din Doneţk, stadionul lui Şahtior, echipa ucraineană antrenată de Mircea Lucescu.

Tehnicianul român s-a aflat în tribune, alături de Ionuţ Lupescu. "N-am nici o favorită", a spus el în preziua partidei.

Dezinteres. Contrar aşteptărilor, multe locuri goale s-au putut vedea în tribunele stadionului din Doneţk.

Nici suporterii celor două naţionale n-au venit în număr mare, atmosfera fiind una dezamăgitoare pentru un derby european.

Pariu. Puştiul de 18 ani Alex Oxlade-Chamberlain a fost surpriza pregătită de selecţionerul Angliei, Roy Hodgson, omologului său francez Laurent Blanc.

Tânărul mijlocaş al lui Arsenal a debutat aseară într-un meci oficial la naţionala mare a "leilor" britanici.

Ocazie. "Cocoşii galici" au început mai bine meciul, dar prima şansă uriaşă de gol i-a aparţinut englezului Milner, care l-a depăşit pe portarul francez Lloris, ratând însă cu poarta goală.

Filiera City. La pauză scorul a fost 1-1, ambele reuşite fiind semnate de jucători ai campioanei Angliei, Manchester City.

Mai întâi a punctat fundaşul Lescott, cu o lovitură de cap, francezii egalând cu un şut plasat al lui Nasri care l-a bătut pe portarul Hart, şi el jucător la City.

Plictiseală. Repriza a doua a fost fără vlagă, cu Franţa dominând la capitolul posesie şi cu Anglia îngrămădită de multe ori în propria jumătate, pe două linii.

Meciul a fost adesea plictisitor, singurele ocazii de gol venind prin şuturi de la distanţă.