Florentin Matei a înscris pentru Apollon în ultima etapă a Play-Off-ului

Florentin Matei a fost campion al Croației în 2017Foto: Guliver / GettyImages

Component al echipei Apollon Limassol, Florentin Matei (28 de ani) a înscris un gol în meciul terminat la egalitate, 1-1, în deplasare, cu echipa Omonia, în ultima etapă a Play-Off-ului primei ligi de fotbal a Ciprului. Gruparea jucătorului originar din Bolintin-Vale a terminat pe locul 2 și va participa în ediția 2021/2022 a Conferinței Europene.

Intrat pe teren în minutul 79, Matei a marcat în minutul 85, dintr-un penalty. Gazdele au înscris prin Kakoulis, în minutul 62. În urma acestui rezultat, Apollon a acumulat 74 de puncte și a terminat pe locul 2, fiind devansată de Omonia Nicosia (79p). Campioana Ciprului va juca în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor, în timp ce Apollon va evolua în turul 2 preliminar al Conferinței Europene.Format ca fotbalist la Steaua, Florentin Matei a disputat două meciuri pentru această grupare în 2010, fiind apoi împrumutat la Unirea Urziceni. În cariera sa, mijlocașul a mai evoluat pentru Cesena (2011/2012), Volyn Loutsk (2013-2016), HNK Rijek (2016-2018), Astra Giurgiu (2018), Al-Ittihad Kalba (2018/2019), Steaua (2019) și Astra (2019/2020). Fost internațional U17 și U19, Matei este la Apollon Limassol din 2020. El a obținut cele mai bune performanțe la Rijeka, cu care a cucerit titlul de campion și Cupa Croației, în 2017, fiind vicecampion în 2016 și 2018.