FCSB merge la Plzen cu sabia eliminării deasupra capului

FCSB-istul e singurul vârf central din România care n-a marcat în primle 11 etape ale campionatului, deşi e titular la fiecare meciFOTOGRAFII: Sportpictures.eu

Vicecampioana României nu are ce apăra în Cehia şi trebuie să se califice în deplasare. A mai făcut asta în istoria recentă şi nimic nu-i poate interzice să spere din nou. Totuşi, cei de la Plzen sunt în mare avantaj!

Doar victoria sau un egal de la 3-3 în sus îi aduce FCSB-ului calificarea, iar asta nu e chiar la îndemână! Roş-albaştrii pot marca, dar e necesar ca apărarea să nu mai ofere lacunele din tur, iar aici nu se ştie! Momcilovic va juca în centru, lângă Bălaşa, în dreapta va fi Enache, iar în stânga Junior Morais, coborât de la mijloc pentru a-i face loc lui Popescu. Dipsare Larie, dar asta nu e un mare avantaj, pentru că linia de 4 apărărători este din nou una experimentală. Toţi au ceva valoare, dar conlucrarea este vitală în apărare, iar asta lipseşte cu desăvârşire. Cehii au fructificat aceste găuri la Bucureşti şi au anunţat că nu vor sta la cutie tocmai pe teren propriu, ci dimpotrivă. E aşteptat un meci cu multe goluri!

"Am văzut prima etapă a celor de la Plzen. Au făcut o primă repriză foarte bună, au schimbat jucători faţă de meciul tur. Sunt conştient că ne aşteaptă un meci greu. Avem cel puţin 90 de minute la dispoziţie în care putem întoarce rezultatul. Sper să jucăm cu mintea, să avem răbdare. Aşa am gândit meciul, să-i schimb la pauză pe Teixeira şi Pintilii. Am vorbit cu ei şi le-am spus că vor juca doar 45 de minute, indiferent de scor, pentru că vreau să fie proaspeţi la Plzen", a spus Dică.

"Steaua are experienţă, deci să jucăm la 0-0 ar fi o sinucidere. Adversarii noştri sunt mult mai buni în atac decât în apărare. Ne putem aştepta ca ei să fie extrem de buni şi să dea mai mult decât în tur. Ne putem aştepta de la orice din

Partida Viktoria Plzen - FCSB va fi condusă la centru de o brigadă din Spania, care îl va avea la centru pe Alejandro Hernandez. Acesta va fi ajutat de Teodor Sobrino și Jose Naranjo, la cele două margini, în timp ce al patrulea oficial va fi Ricardo De Burgos. partea Stelei", a spus Pavel Vrba.