FCSB a ajuns la 20 de antrenori în 10 ani

bogdan_vintila_fcsb.jpg

Bogdan Vintilă a condus miercuri pentru ultima dată pe FCSB
Bogdan Vintilă a condus miercuri pentru ultima dată pe FCSB
FOTO: Sportpictures.eu

Patronul Gigi Becali se află în continuare în căutarea unui secund care să reușească să-I transforme în victorii ideile care nu pot duce decât la ratarea titlurilor în Liga 1. Acum, cel sacrificat este Bogdan Vintilă, care ieri, contra dinamoviștilor, și-a încheiat mandatul ca antrenor principal la FCSB.

Chiar dacă va fi înlocuit de la cârma formației, fostul portar va rămâne la FCSB. ”Eu am spus că rămâne pe viață în club, face tot ce îi spun eu, rămâne cu mine. Păi nu îl schimb. O să fie antrenor secund, nu îl dau afară. E un om credincios și eu atrag oamenii credincioși să lucreze cu mine. Păi dacă ar fi fost un om fals, mi-aș fi schimbat părerea”, a declarat Gigi Becali pentru Digi Sport.

Înlocuitorul lui Vintilă va fi ales între doi antrenori secunzi: Mihai Pintilii, care a fost în ultima perioadă asistentul lui Vintilă, și Toni Petrea, care a fost secundul lui Reghecampf în ultimii 10 ani, inclusiv acum, la Al Wasl. De altfel, se pare că Petrea va veni sigur la FCSB, pentru eparatorul fizic german Thomas Neubert, care a primit ”verde” de la Reghe să semneze cu FCSB. Dacă nu se mai schimbă ceva în planurile lui Becali, noul antrenor al formației va fi și cel mai tânăr din ultimii ani: Mihai Pintilii. În vârstă de doar 35 de ani, el a fost silit să se retragă sezonul trecut din cauza deselor accidentări, fiind trecut ca secund al lui Vintilă. El este un adevărat lider printre actualii jucători ai FCSB și pe asta mizează și patronul echipei, pentru care nu contează diplomele – Pintilii nu are încă Licența Pro – ci cum își conduce ”păstorul” turma : ”O să vină toți, dar cred că Pintilii o să fie, el are cea mai mare autoritate la jucători. Nu e problemă că n-are licență, o are Toni Petre, o are Vintilă. Vintilă rămâne, el mă ascultă, că are de la duhovnic, e obligat să asculte, așa e între creștini”, a explicat Becali la Pro X. Apoi,  recunoscut că pe el nu îl interesează trofeele, ci banii. ”Dacă luăm Cupă ce primă să ia Vintilă? Prima la stânga și prima la dreapta, atât. La mine nu ia nimeni bani dacă nu aduce bani. La mine trofeele nu contează, e doar slavă deșartă, doar banul contează. Dumnezeu a lăsat banul, cu banul faci milostenie, faci fapte bune. Cu trofeul nu faci nimic!”, a spus el la ProX.

Indiferent dacă va fi numit Pintilii sau Petrea, acesta va fi cel de-al 20-lea antrenor al FCSB în ultimii 10 ani. Chiar dacă media de doi tehnicieni pe an este îngrijorătoare, lucrurile stau mult mai rău pentru echipă, deoarece au fost câteva mandate de mai mulți ani, deci, în afara perioadelor de stabilitate, putem vorbi de un adevărat malaxor de tehnicieni. Practic, singurii care au rezistat măcar un an la FCSB au fost Laurențiu Reghecampf (un mandat de doi ani și unul de un an și jumătate), Nicolae Dică (un an și jumătate) și Constantin Gâlcă (un an). Scăzând aceste perioade, rezultă că în restul de patru ani pe banca FCSB-ului s-au perindat 16 antrenori! Adică patru pe sezon. Este adevărat, unii au fost doar interimari – cazurile lui Dică în 2015 sau Edi Iordănescu în 2010 – dar chiar și așa, fluctuațiile atât de dese sunt incompatibile cu performanța. Asta chiar dacă regizorul a rămas același.

Antrenorii FCSB în ultimii 10 ani

Nume     Perioada        Zile

Bogdan Vintilă      23.08.2019 – 09.07.2020  321

Vergil Andronache       03.08.2019 – 22.08.2019  19

Bogdan Andone   01.07.2019 - 02.08.2019   32

Mihai Teja     27.12.2018 – 30.06.2019  185

Nicolae Dică  09.06.2017 – 23.12.2018  562

Laurentiu Reghecampf       04.12.2015 – 19.05.2017  532

Nicolae Dică 01.12.2015 – 03.12.2015   2

Mirel Radoi   01.06.2015 – 30.11.2015  182

Constantin Gâlcă 03.06.2014 – 01.06.2015  363

Laurențiu Reghecampf       21.05. 2012 - 27.05.2014  736

Mihai Stoichiță     27.03.2012 – 21.05.2012  55

Ilie Stan  01.10.2011 – 27.03.2012  178

Ronny Levy    10.06.2011 – 30.09.2011  112

Cosmin Olăroiu    05.05.2011 – 06.06.2011  32

Sorin Cârțu    08.03.2011 – 05.05.2011  58

Marius Lăcătuș     28.09.2010 – 07.03.2011  160

Edward Iordănescu     20.09.2010 – 28.09.2010  8

Ilie Dumitrescu     11.08.2010 – 26.09.2010  46

Victor Pițurcă        20.06.2010 – 06.08.2010  47

Loading...
ClickPoftaBuna.ro 0
1
ClickPoftaBuna.ro : 0
ClickPoftaBuna.ro 1