EURO 2016, la liber pentru toți românii

Fundaşul nostru stânga a trecut pe lângă 2-0 după ce a lovit bara în prima repriză. Dacă marca, România putea spera la victorie. Aşa, Mehmedi a egalat după pauză şi trebuie să fim mulţumiţi cu un egalFOTO: Ap

Iubitorii fotbalului au primit ieri o veste excelentă: vor putea urmări cele mai tari meciuri de la Campionatul European de Fotbal. Și, mai important, le vor putea vedea gratis. Asta pentru că Pro TV, post disponibil pe toate rețelele de cablu, a anunțat că a cumpărat drepturile de transmisie a 23 de jocuri de la turneul final.

Microbiștii au așteptat opt ani calificarea ”tricolorilor” la Campionatul European. Doar câteva mii de români vor fi în Franța, în tribunele arenelor pe care vor juca fotbaliștii lui Iordănescu. În țară însă, milioane vor sta cu sufletul la gură în timpul partidelor cu Franța, Elveția și Albania. Din 2015, Dolcesport a anunțat că va transmite în exclusivitate pentru țara noastră întreaga competiție care va debuta la 10 iunie. N-a fost tocmai o veste bună pentru toți românii, pentru că postul nu este pe toate rețelele de cablu. Televiziunea Română a abandonat lupta din cauza problemelor financiare, așa că Dolce era singura posibilitate pentru a vedea Euro la televizor. Ieri, însă, șefii ProTV au anunățat că au dat lovitura și au cumpărat obțiunea ”free to air”, astfel că vor difuza nu mai puțin de 23 de jocuri de la turneul final. Toate meciurile României, cel mai bun meci al zilei, toate sferturile, semifinalele și finala Europeanului. Și, cel mai important, microbiștii nu vor plăti costuri suplimentare pentru a urmări meciurile, ProTV fiind în toate rețelele naționale de cablu.