Craiova a învins-o pe FCSB după o așteptare de 16 ani

Craiovenii au revenit după pauză și au câștigat cu FCSB după 16 aniFoto: sportpictures.eu

În ziua neagră în care a murit Ilie Balaci, Universitatea Craiova a reușit să câștige cu 2-1 în fața FCSB. Este prima victorie a formației din Bănie în fața bucureștenilor după o așteptare de 16 ani.

Golurile Craiovei au fost marcate de Elvir Koljic (min. 50), după o pasă a lui Bărbuț, şi Matteo Fedele (72), cu un șut din afara careului. Pentru FCSB a înscris Renato Kelic, autogol în minutul 8, după o minge respinsă de Pigliacelli în faţă la un şut al lui Coman.

În minutul 87, Cristian Bălgrădean a apărat un penalty executat de Koljic, acordat după un henţ în careu al lui Junior Morais, care a fost eliminat. În prima repriză, în minutul 40, portarul FCSB a avut nevoie de îngrijiri după ce a fost lovit în cap de o monedă aruncată din tribună.