Ce ghinion! Fetele din naționala României au ratat calificarea la European!

Româncele au fost la un pas de calificarea la CE

Echipa naţională de fotbal feminin a României a ratat calificarea la turneul final al Campionatului European din 2017, după ce a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1 după prelungiri, cu reprezentativa Portugaliei, în meciul retur al barajului.

În tur, la Lisabona, cele două formaţii au încheiat la egalitate, scor 0-0, rezultat înregistrat şi la Cluj-Napoca, în retur, după primele 90 de minute. Portugalia s-a calificat datorită golului marcat în deplasare.

Marţi, Portugalia a deschis scorul prin Andreia Norton, în minutul 105+1, România reuşind egalarea prin Rus, în minutul 111.

Selecţionerul Mirel Albon a folosit următoarea formulă de echipă: Părăluţă - O. Oprea, Havriştiuc, Ficzay, Fl. Olar - Vătafu, Bortan - Giurgiu (Rus '85), Voicu, Lunca - Ciolacu (Bâtea '70, Sârghe '110).

La partida de pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca au asistat 7.110 spectatori.

Turneul final al Campionatului European feminin de fotbal de anul viitor va aduna la start, în premieră, 16 echipe. La această competiţie vor participa formaţiile Olandei, din postura de ţară gazdă, Franţei, Germaniei, Elveţiei, Angliei, Norvegiei, Spaniei, Suediei, Islandei, Scoţiei, Belgiei, Austriei, Danemarcei, Italiei, Rusiei şi Portugaliei.

Tragerea la sorţi a grupelor pentru Campionatul European, care  se va disputa în perioada 16 iulie - 6 august 2017, va avea loc la 8 noiembrie, de la ora 18.30, la Rotterdam.