Arbitrajul lui Istvan Kovacs a fost criticat în cotidianul „L'Equipe”. ”A scăpat meciul din mână”

Istvan Kovacs i-a arătat cartonașul galben antrenorului Julen LopeteguiFoto: EPA-EFE

Delegat să conducă meciul Sevilla - Lille (1-2), din Grupa G a Ligii Campionilor, în etapa cu numărul 4, Istvan Kovacs a fost criticat atât de presa din Hexagon, cât și de către fanii grupării franceze. Cavalerului fluierului i s-a reproșat, în principal, faptul că n-a acordat un penalty grupării din Hexagon.

Într-un articol intitulat „Tensiune crescută”, Vincent Villa a descris situația în câteva, dar elocvente cuvinte: „arbitrul meciului Sevilla - Lille a pierdut controlul. Un penalty indiscutabil pentru Lille uitat, un altul dictat la intervenția VAR, unsprezece avertismente și o ambianță tot mai încinsă”. Practic lui Kovacs i s-a reproșat că a trecut cu vederea intervenția pe care Thomas Delaney a avut asupra lui Jonathan David, în minutul 17. Atunci jucătorul Sevillei a intrat prin alunecare la adversarul său. În plus, pe lângă faptul că nu a dictat penalty, Kovacs nici nu s-a consultat cu ai săi colegi din camera VAR. ”Dacă mijlocașul Sevillei nu l-a atins cu piciorul pe atacantul lui LOSC, l-a cosit cu șoldul, pe urmă. Dar arbitrii VAR nu au detectat nicio eroare evidentă, spre deosebire de ceea ce s-a întâmplat atunci cu puțin timp înainte de pauză”, a scris corespondentul „L'Equipe”. Istvan Kovacs nu i-a scos din sărite doar pe francezi prin deciziile sale. În minutul 60, En-Nesyri a pătruns în careul lui Lille, l-a evitat pe Fonte și a căzut după un contact cu Andre. Arbitrul nu numai că nu a acordat penalty, dar i-a arătat cartonașul galben jucătorului care intrase pe teren cu trei minute înainte. Decizia l-a scos din sărite pe antrenorul Sevillei, Julen Lopetegui, care a fost avertizat la rândul său (min. 62).

Kovacs a arătat 9 cartonașe galbene în 21 de minute

Spiritele s-au încins și, până la finalul partidei, Kovacs a acorda alte 9 cartonașe galbene: Lucas Ocampos (min. 89), Gonzalo Montiel (min. 90+5), Diego Carlos (min. 90+6), de partea Sevillei, respectiv Jonathan Bamba (min. 77), Jonathan Ikone (min. 79), Benjamin Andre (min. 87), Xeka (min. 90+5), Ivo Grbic (min. 90+6), Yusuf Yazici (min. 90+7), pentru Lille.

Liga CampionilorEtapa a 4-aMeciurile de marți, 2 noiembrieGrupa EBayern Munchen - Benfica Lisabona 5-2 (2-1)Dinamo Kiev - FC Barcelona, scor 0-1 (0-0)Clasament1. Bayern Munchen 12 puncte2. FC Barcelona 6 puncte3. Benfica Lisabona 4 puncte4. Dinamo Kiev 1 punct

Grupa FVillarreal - Young Boys Berna 2-0 (1-0)Atalanta - Manchester United 2-2 (1-1)Clasament 1. Manchester United 7 puncte2. Villarreal 7 puncte3. Atalanta Bergamo 5 puncte4. Young Boys Berna 3 puncte

Grupa GVfL Wolfsburg - RB Salzburg 2-1 (1-1)FC Sevilla - Lille 1-2 (1-1)Clasament1. Salzburg 7 puncte2. Lille 5 puncte 3. Wolfsburg 5 puncte4. FC Sevilla 3 puncte

Grupa HMalmo - Chelsea 0-1 (0-0)Juventus Torino - Zenit Sankt Petersburg 4-2 (1-1)Clasament 1. Juventus Torino 12 puncte2. Chelsea Londra 9 puncte3. Zenit Petersburg 3 puncte4. Malmo 0 puncte

Meciurile de azi (miercuri, 3 noiembrie)Grupa A Manchester City - Brugges (22.00, Telekom Sport 4, Look Sport 3)RB Leipzig - PSG (22.00, Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport)

Grupa BAC Milan - FC Porto (19.45, Digi Sport 2, Telekom Sport 3, Look Sport)Liverpool - Atletico Madrid (22.00, Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+)

Grupa CSporting Lisabona - Beşiktaş Istanbul (22.00)Borussia Dortmund - Ajax Amsterdam (ora 22.00, Digi Sport 3, Look Sport 2)