Simona Halep, final de poveste la US Open

Simona Halep (FOTO: Gulliver Getty Images)

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 21 şi locul 19 WTA, a ratat, luni, calificarea în sferturile de finală ale US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului.

Halep a fost învinsă, în faza optimilor de finală, cu scorul de 6-2, 7-6 (7/3), după o oră şi 29 de minute, de Flavia Pennetta (Italia), poziţia 83 în ierahia mondială.

Meciul a fost întrupt din cauza ploii în setul al doilea, chiar când românca avea minge de set (scor 2-6, 5-4, 40-30). Partida a fost reluată după aproximativ patru ore şi jumătate.

Pentru performanţa reuşită la US Open, Simona Halep va primi 165.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.

La New York, Simona Halep a reuşit cea mai bună performanţă a carierei la un turneu de Grand Slam. Ultima sportivă din România care a ajuns în optimi de finală la US Open a fost Irina Spîrlea (1997 - semifinală şi 1998 - optimi de finală).