Rareș Toader s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo

banda-toader.jpg

Rareș Toader este cel de-al 88-lea sportiv român calificat la JO de la Tokyo
Rareș Toader este cel de-al 88-lea sportiv român calificat la JO de la Tokyo
Foto: Facebook / Rares Toader

Legitimat la CS Dinamo, Rareș Toader (24 de ani) a izbutit să doboare recordul național la aruncarea greutății și să-și facă baremul olimpic.

Sportivul pregătit de Sorin Tirichiță a reușit 21,29 la Brno, în Cehia. În urmă cu o săptămână, la Campionatul Național de la Cluj, atletul vâlcean egalase recordul național (21,06 m) deținut din 2017, de Andrei Gag. Direcționat spre atletism de bunicul său, Aurel Berbece, un fost campion național de seniori la săritura în înălțime, vâlceanul s-a evidențiat de tânăr în proba de aruncarea greutății. 
Vicecampion european de juniori în 2016 (20,78 m), Rareș Toader este cel de-al 88-lea sportiv român calificat la JO de la Tokyo.

Lista sportivilor români calificați la JO Tokyo

Atletism (7): Florentina Iuşco și Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Firfirică (aruncarea discului), Marius Cocioran (50 km marș), Rareș Toader (aruncarea greutății)

Baschet (4): echipa feminină de baschet 3x3
Box (2): Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg), Cosmin Gîrleanu (cat. 52 kg)
Canotaj (36): patru rame masculin, dublu vâsle feminin - categorie uşoară, patru rame feminin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, dublu rame masculin, 8+1 feminin, 8+1 masculin
Ciclism (2): Vlad Dascălu mountain bike, 1 loc nenominal cotă parte la ciclism pe şosea, grație poziției ocupate la final de 2019 în clasamentul pe națiuni
Fotbal (18): echipa naţională olimpică
Gimnastică artistică (3): Maria Holbură, Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri)
Înot (3): Robert Glinţă și Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber). 
Kaiac-canoe (2): canoe-2 masculin - 1.000 m
Lupte (4): Alin Alexuc-Ciurariu (lupte greco-romane, cat.  130 kg), Albert Saritov (lupte libere, cat.97 kg), Alina Vuc (cat. 50 kg),  Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg)
Scrimă (2): Ana Maria Popescu Brânză (spadă individual), Iulian Teodosiu (sabie individual)
Tenis de masă (4): echipa feminină formată din 3 jucătoare (Eliza Samara, Bernadette Szocs, Daniela Dodean Monteiro), Ovidiu Ionescu
Tir sportiv (1): Laura Coman (puşcă aer comprimat 10 m)

Loading...
 
 
ClickPoftaBuna.ro 0
1
ClickPoftaBuna.ro : 0
ClickPoftaBuna.ro 1