Naţionala de volei, la două seturi de Europene

România a învins cu 3-0  în meciul tur cu Ungaria
România a învins cu 3-0 în meciul tur cu Ungaria

Naţionala feminină de volei a României dispută în această seară, de la ora 19.00, un meci crucial pentru viitorul acestui sport în ţara noastră.

Voleibalistele vor disputa, la Erd, în Ungaria, contra formaţiei gazdă, meciul retur din cadrul barajului de calificare la turneul final al Campionatului European. În prima manşă, disputată în urmă cu o săptămână, la Piatra Neamţ, echipa antrenată de italianul Davide Delmati a învins cu scorul de 3-0, astfel că acum are nevoie de două seturi pentru a ajunge, pentru a doua oară consecutiv, la turneul final al Europenelor. Acest obiectiv va fi atins şi în cazul unei victorii.

Dacă Ungaria se va impune cu scorul de 3-0 sau 3-1, atunci se va mai disputa un set, numit „setul de aur”, echipa care îl va câştiga urmând să meargă la Campionatul European care va avea loc anul viitor, în Georgia şi Azerbaidjan.