Kriszta Incze s-a calificat la JO de la Tokyo. Delegația României numără acum 89 de sportivi

incze-kriszta-epa-efe-h_56848384.jpg

Kriszta Incze
Kriszta Incze
Foto: EPA-EFE

Click desktop articole 300x250 p1

Click desktop articole 300x250 p2

Luptătoarea Kriszta Incze (25 de ani) este cel de-al 89-lea sportiv român calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Ea a prins unul din cele două locuri devenite vacante după ce delegaţia Coreei de Nord s-a retras din competiţie.

La categoria 53 kg, locul rămas liber a fost ocupat de Luisa Melendres, care a încheiat pe 7 la Campionatul Mondial din 2019, iar la 62 kg, Kriszta Incze a obţinut şi ea calificarea, fiind următoarea în clasamentul CM din 2019 după reprezetanta Coreei de Nord.

Lista sportivilor români calificați la JO Tokyo

Atletism (6): Florentina Iuşco și Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Firfirică (aruncarea discului), Marius Cocioran (50 km marș)

Baschet (4): echipa feminină de baschet 3x3
Box (2): Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg), Cosmin Gîrleanu (cat. 52 kg)
Canotaj (36): patru rame masculin, dublu vâsle feminin - categorie uşoară, patru rame feminin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, dublu rame masculin, 8+1 feminin, 8+1 masculin
Ciclism (2): Vlad Dascălu mountain bike, 1 loc nenominal cotă parte la ciclism pe şosea, grație poziției ocupate la final de 2019 în clasamentul pe națiuni
Fotbal (18): echipa naţională olimpică
Gimnastică artistică (3): Maria Holbură, Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri)
Înot (3): Robert Glinţă și Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber). 
Kaiac-canoe (2): canoe-2 masculin - 1.000 m
Lupte (5): Alin Alexuc-Ciurariu (lupte greco-romane, cat.  130 kg), Albert Saritov (lupte libere, cat.97 kg), Alina Vuc (cat. 50 kg),  Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Kriszta Incze (cat. 62 kg)
Scrimă (2): Ana Maria Popescu Brânză (spadă individual), Iulian Teodosiu (sabie individual)
Tenis de masă (4): echipa feminină formată din 3 jucătoare (Eliza Samara, Bernadette Szocs, Daniela Dodean Monteiro), Ovidiu Ionescu
Tir sportiv (1): Laura Coman (puşcă aer comprimat 10 m)

Click desktop articole 580x400 p1

Loading...

Click desktop articole 300x250 p3

 
 

Click desktop articole 580x400 p2

Click desktop articole 300x250 p4

Click desktop articole 300x250 p5