CSM București a ratat dramatic calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor

Cristina Neagu a mai ratat un Final Four cu CSM BucureștiFOTO: Sportpictures.eu

Învingătoare cu cinci goluri diferență în meciul tur, CSM București a ratat incredibil calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin. La Moscova am asistat la un thriller, încheiat cu scorul de 24-19 pentru ȚSKA Moscova.

Rusoaicele s-au calificat grație golurilor mai multe marcate în deplasare (27), însă per total, prezența lor între cele mai bune patru echipe de pe continent este meritată. Pentru că au știut când să forțeze, au știut exact ce jucătoare de-ale ”tigroaicelor” să blocheze și nu s-au speriat când bucureștencele au avut chiar trei goluri avans în prima repriză, conducând cu scorul de 9-6. Din păcate, doar cu Cristina Neagu – excepțională, ca de obicei, autoare a nouă goluri – nu se poate merge în Final Four. Este adevărat, și portărița noastră, Grubisic, a avut o prestație foarte bună, însă exact cele 15 minute din debutul reprizei secunde în care a avut o scădere de concentrare au fost cele care au contat. Intrate la pauză cu 12-11, rusoaicele s-au năpustit peste poarta noastră în al doilea mitan, ajungând să conducă în minutul 11 cu 18-13, exact diferența de care aveau nevoie pentru a merge mai departe. Mai mult, ele au avut chiar și șapte goluri avans (22-15 și 23-16), acela fiind momentul în care Grubisic și-a reintrat în mână și a închis poarta, iar Neagu a marcat trei goluri consecutive, ajungându-se la 23-19. Din păcate, în minutul 28 și 40 de secunde, rusoaicele au marcat golul 24, iar jucătoarele noastre nu au reușit, timp de un minut și 20 de secunde, să arunce spre poartă eficient. Pentru ca suspansul să fie maxim, meciul s-a încheiat cu o aruncare liberă a Cristinei Neagu, care s-a oprit în brațele zidului rusesc. Astfel, ȚSKA merge în Final Four și noi rămânem cu regretele ratării și cu lacrimile Cristinei Neagu.