Cehia este noua campioană mondială la hochei - VIDEO

Cehii au declanşat fiesta la final

Cehia a distrus recordul de 27 de victorii consecutive ale ruşilor la Campionatul Mondial şi a cucerit medalia de aur, după o finală dramatică câştigată cu 2-1 pe gheaţa de la Lanxess Arena (Koln).

Doar 20 de secunde le-au trebuit cehilor să deschidă scorul prin Jakub Klepis, care a primit un asist de la superstarul Jaromir Jagr.

Avantajul pe tabelă a fost majorat la 2-0 în repriza secundă, ruşii marcând golul de onoare cu 35 de secunde înainte de fluierul final.

A fost al şaselea titlu pentru Cehia (1996, 1999, 2000, 2001, 2005 şi 2010) după separarea de Cehoslovacia.

Rusia, de 25 de ori câştigătoare a titlului mondial, pierduse ultima oară la o asemenea competiţie în 2007. La JO de la Vancouver, Rusia a fost eliminată în sferturi.

Suedia a bătut Germania în finala mică şi a cucerit medaliile de bronz.

Vezi aici sărbătoarea celor 15.000 de cehi fanatici care s-au adunat în centrul oraşului Praga pentru a urmări finala: