Fed Cup LIVE: Niculescu - Pliskova 4-6, 6-4, 3-6. România - Cehia 2-2

Monica NiculescuFOTO: FRT

Monica Niculescu putea deveni azi eroina de care are nevoie tenisul românesc. După victoria de ieri, cu Kvitova, Niculescu a încercat azi să o învingă şi pe Karolina Pliskova, însă cehoaica s-a dovedit mai puternică. Meciul a fost în format LIVETEXT pe click.ro

UPDATE: Karolina Pliskova s-a impus cu 6-3 în meciul decisiv şi partida România - Cehia merge în meciul decisiv, cel de dublu.

UPDATE: Pliskova s-a apropiat de câştigarea meciului: 2-5

UPDATE: Monica Niculescu şi-a păstrat serviciul, 2-4

UPDATE: Chiar dacă a avut două mingi de break, Monica a pierdut game-ul: 1-4

UPDATE: Din păcate, Monica şi-a pierdut serviciul: 1-3

UPDATE: Karolina Pliskova şi-a câştigat din nou serviciul: 1-2

UPDATE: Monica Niculescu şi-a castigat serviciul dupa un game dus la limita tensiunii: 1-1

UPDATE: Pliskova si-a castigat serviciul si conduce cu 1-0 in setul decisiv.

UPDATE: Monica a câştigat setul!! 6-4. Intrăm în setul decisiv, nervii sunt întinşi la maximum! Hai Monicaaaaaa!!!!!

UPDATE: Monica Niculescu răspunde şi ea cu un break: 3-4

UPDATE: Pliskova face break: 2-4

UPDATE: Pliskova şi-a câştigat serviciul: 2-3

UPDATE: Moniac Niculescu a egalat: 2-2

UPDATE: Pliskova îşi menţine avansul: 1-2

UPDATE: Pliskova îşi câştigă serviciul în debutul setului secund si conduce cu 1-0

UPDATE: Monica Niculescu se detaşează la 2-0

UPDATE: Monica Niculescu a reuşit un break în chiar primul game al meciului: 1-0

Monica Niculescu are avantajul moral al victoriilor directe obţinute în faţa Karolinei Pliskova. Românca a învins-o de două ori pe adversara sa din meciul de azi, de la Cluj. Prima dată în 2012, la Nantes, iar a doua oară ân 2014, la New Haven.

Din punctul de vedere al clasamentului, Monica este dezavantajată, ea ocupând locul 37, faţă de poziţia a 13-a, pe cât este Pliskova.

După cum se ştie, ambele jucătoare au câştigat mciurile de ieri, Niculescu în faţa Kvitovei, iar Pliskova în faţa Simonei Halep.