Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală la Shenzhen

Sorana Cirstea, in actiune la Shenzhen 2019FOTO: Facebook

Sorana Cîrstea demonstrează că este într-o formă specială. Ea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Shenzhen, fiind prima româncă ajunsă în această fază a unui turneu WTA în acest sezon

În turul secund al turneului WTA de la Shenzhen 2019, Sorana Cîrstea, ocupanta locului 86 în lume, a învins-o cu scorul de 6-2, 6-2 pe franțuzoaica Pauline Parmentier, care este situată pe locul 56 WTA.

Sorana Cîrstea este prima jucătoare din România care se califică în sferturile de finală ale unui turneu WTA în 2019. Iar acest lucru este rezultatul lucrului foarte intens din perioada pregătitoare, atunci când a fost supusă la antrenamente foarte intense de preparatorul fizic Sasha Calisthenic.

Sorana Cîrstea va juca în sferturi la Shenzhen 2019 cu Alison Riske

Următoarea adversară a Soranei Cîrstea va fi americanca Alison Riske. Aceasta a învins-o cu scorul de 4-6, 6-2, 6-3 pe Evghenia Rodina. De-a lungul timpului, Sorana Cîrstea și Alison Riske s-au întâlnit de șase ori, patru meciuri fiind câștigate de jucătoarea noastră. Toate victoriile Soranei au fost pe hard, așa că și de data aceasta românca pornește ca favorită.