Simona Halep, pe locul 8 în clasamentul banilor câștigați din tenis în 2019

Simona Halep a câștigat turneul de la Wimbledon

O singură jucătoare a câștigat mai mult decât Simona Halep în 2019.

Dacă nu ar fi câștigat titlul istoric de la Wimbledon, Simona Halep nu ar fi putut spune că a avut un sezon prea reușit în circuitul WTA. Așa, cu victoria obținută în vară pe iarba londoneză, ea a intrat în galeria marilor jucătoare din istoria tenisului care au cucerit titluri de Grand Slam și pe zgură și pe iarbă, dar a reușit să pătrundă și în topul câștigurilor din sezonul 2019. Cu un total de 6.962.442 de euro, Simona este a doua jucătoare din lume în ierarhia banilor, după australianca Ashleigh Barty, care a obținut doar din tenis 11.307.587 de dolari. Per total, Halep ocupă locul 8 în clasamentul combinat masculin și feminin, acolo unde câștigător a fost spaniolul Rafael Nadal, cu 16.349.586 dolari. Locul secund a fost ocupat de Novak Djokovic, cu 13.277.228 dolari, iar pe poziția a treia s-a situate Barty. Aceasta a stabilit și o premieră: a devenit prima jucătoare ajunsă pe podiumul clasamentul combinat (masculin și feminin) al banilor câștigați într-un sezon, lucru imposibil dacă nu s-ar fi dar premiile gigantice de la Turneul Campioanelor.