Italia își continuă marșul triumfal. Squadra Azzurra a eliminat pe Belgia

Italienii jubilează după golul înscris de BarellaFoto: EPA-EFE

Echipa de fotbal a Italiei a bifat cel de-al 32-lea meci la rând fără înfrângere! Oamenii lui Roberto Mancini au învins (2-1) Belgia, la Munchen, şi s-au calificat în semifinalele Euro 2020. Italienii vor juca în semifinale cu Spania.

Pentru Italia au marcat Barella, în minutul 31, şi Insigne, în minutul 44. Golul belgienilor a fost înscris de Lukaku, în minutul 45+2, din penalti. În minutul 13, Squadra Azzurra a marcat prin Bonucci, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, după consultarea VAR.În minutul 78, Spinazzola s-a accidentat grav, fiind scos pe targă de pe teren.Au evoluat următoarele echipe: Belgia: Courtois - Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Meunier (Chadli, 69/Praet, 74), Tielemans (Mertens, 69), Witsel, T. Hazard - De Bruyne, Lukaku, Doku. Selecţioner: Roberto MartinezItalia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (Emerson, 79) - Barella, Jorginho, Verratti (Cristante, 74)- Chiesa (Toloi, 90) Immobile (Belotti, 74), Insigne (Berardi, 79). Selecţioner: Roberto ManciniArbitru: Slavko Vincic (Slovenia)Euro 2020Sferturi de finalăIeriElveția - Spania 1-1 (1-3 la lovituri de departajare)Italia - Belgia 2-1

AstăziOra 19.00: Cehia - DanemarcaOra 22.00: Anglia - Ucraina

SemifinaleMarți, 6 iulieOra 22.00: Italia - SpaniaMiercuri, 7 iulieOra 22.00: Sfert 4 - Sfert 3