Românii sunt tot mai puțini, mai bătrâni și mai săraci. Cine spune asta

Ultima actualizare:
simeon stalpnicul png

Specialiștii în cercetarea muncii fac un anunț îngrijorător despre profilul românilor.

În România, o treime din populația activă este ocupată în agricultură, dar este reprezentată de lucrători neremunerați, a precizat la ProfitLive expertul în cercetarea muncii Cătălin Ghinăraru. România ocupă al doilea loc din UE - după Italia - la inactivitatea forței de muncă.Concluzia a fost că suntem noi românii, pe zi ce trece, tot mai puțini, tot mai bătrâni, și rămânem tot mai săraci, deși statistica ne poate contrazice la partea de sărăcie. ”Suntem mai puțini din cauza migrației. Ne-am bătut mult pentru acestr drept”, spune specialistul despre tranziția demografică. Tranziția către familii mai mici cu speranță de viață mai mare o regăsim și în spațiul rural, nu doar urban, mai susține specialistul. ”Amenințarea privind profilul demografic va fi  îmbătrânirea populației”, mai avertizează Ghinărău în același interviu.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
suhyeon choi tTfDMaRq FE unsplash jpg
Regele Charles  foto   profimedia 1067438262 jpg
image jpeg
sasikan ulevik 8jQC5RHWuSE unsplash jpg
Canicula - caldura - soare - meteo - vremea FOTO shutterstock
Muntii Fagaras foto Unsplash jpg
image png
garda regala britanica shutterstock 83250058 jpg
image
image