Un film românesc a câștigat marele trofeu la Berlinala 2018

Ultima actualizare:

    Un film românesc a câștigat Ursul de Aur la Berlinala 2018Foto: AFP
Un film românesc a câștigat Ursul de Aur la Berlinala 2018Foto: AFP

Filmul românesc „Touch Me Not/Nu mă atinge-mă”, un lungmetraj realizat de Adina Pintilie, a câștigat Ursul de Aur, sâmbătă seara, 24 februarie, la cea de-a 68-a ediție a Festivalului de Film de la Berlin.

Marele câștigător a fost anunțat de directorul festivalului, Dieter Kosslick și președintele juriului internațional, regizorul Tom Tykwer, informează News.ro. „Nu mă atinge-mă” a fost regizat de Adina Pintilie și a fost desemnat cel mai bun film de debut de la gala Festivalului de Film de la Berlin, din acest an.

Pelicula îi aduce în prim-plan pe Tomas Lemarquis (star în filmul „X-Men: Apocalypse”) și Laura Benson („Someone Else in the Evening”) în distribuție și a fost produs de Manekino Film (România). Pelicula explorează dorința omului de atingere, de contact, sub diferite forme. Este povestea unei femei și a doi bărbați, aflați în căutarea intimității.

Producători sunt Monica Lazurean-Gorgan (4 Proof Film) și Adina Pintilie (Manekino Film). Co-producatori sunt Unlimited (Franța) și Rohfilm (Germania). "Nu mă atinge-mă" a primit finanțare din partea fondului Eurimages, iar dezvoltarea proiectului cinematografic a fost făcută în Torino Lab, Atelierul Cinefondation și Binger Lab.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
hum, croatia cel mai mic oras jpg
aer conditionat jpg
image png
Autobuze STB FOTO PMB jpg
masina foto unsplash jpg
marele premiu la loto 5 40 a fost castigat care au fost numerele extrase 178581 jpeg
image png
O terasă din Vama Veche se închide FOTO: FB
image
image