Avertismentul directorului Moderna: „Vor apărea mai multe variante Covid în următoarele şase luni”

Ultima actualizare:

    Stephane Bancel este CEO-ul companiei ModernaFoto: Profimedia
Stephane Bancel este CEO-ul companiei ModernaFoto: Profimedia

Stephane Bancel, CEO-ul Moderna, a mărturisit că se aşteaptă să apară mai multe variante Covid-19 în lunile următoare.

"Noi variante de îngrijorare continuă să apară în întreaga lume. Şi credem că în următoarele şase luni, pe măsură ce emisfera sudică intră în anotimpurile de toamnă şi iarnă, am putea vedea mai multe variante de îngrijorare. Credem că vor fi necesare doze de rapel, deoarece credem că virusul nu va dispărea”, a spus Bancel, care a subliniat astfel în curând ar putea fi nevoie de o a treia doză de vaccin Moderna.

Declaraţiile lui Stephane Bancel vin la o zi după ce compania pe care o conduce a anunţat că o variantă îmbunătăţită a vaccinului său a generat un răspuns imun promiţător împotriva variantelor B.1.351 şi P.1, identificate pentru prima dată în Africa de Sud şi, respectiv, în Brazilia. De atunci, variantele s-au răspândit în alte ţări, inclusiv în S.U.A.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image jpeg
sasikan ulevik 8jQC5RHWuSE unsplash jpg
Canicula - caldura - soare - meteo - vremea FOTO shutterstock
Muntii Fagaras foto Unsplash jpg
image png
garda regala britanica shutterstock 83250058 jpg
cimitir jpg
Wiz Khalifa jfif
image
image