LIVE Wimbledon Simona Halep - Johanna Konta, live text ora 18.00

Wimbledon, semifinale: Simona Halep - Konta, live textFoto: GettyImages

Simona Halep a fost eliminată în sferturile de finală la Wimbledon de jucătoarea britanică Johanna Konta. Românca a condus cu 1-0 şi a avut 5-4 în tie-break-ul setului doi, dar englezoaica a reuşit să revină şi să întoarcă rezultatul. Din păcate pentru ea, Halep a ratat o nouă şansă de a ocupa poziţia numărul 1 în clasamentul WTA, după cea irosită în finala de la Roland-Garros.

Desfăşurarea LIVE a meciului Halep - Konta:

UPDATE / S-a terminat! Konta câştigă cu 6-7, 7-6, 6-4 şi e în semifinale, iar Simona Halep rămâne pe locul 2 în lume.

UPDATE / Halep câştigă un ghem la zero şi îşi joacă ultima şansă pe serviciul adversarei, 5-4.

UPDATE / 5-3, Konta e la un singur ghem de victorie.

UPDATE / Simona nu cedează şi ţine aproape, 4-3 pentru Konta.

UPDATE / Konta se desprinde, 4-2 în decisiv. Halep e în dificultate.

UPDATE / Apare break-ul, după foarte mult timp. Din păcate, în contul Johannei Konta. 3-2 pentru ea.

UPDATE / Britanica ţine ritmul, 2-2.

UPDATE / Ghem lejer câştigat cu serviciul de Halep, 2-1.

UPDATE / 1-1, Konta rezistă într-un ghem prelungit.

UPDATE / A început decisivul, cu un ghem câştigat de Halep, 1-0.

UPDATE / Halep a condus cun 5-4, dar Konta a câştigat tie-break-ul cu 7-5. Avem set decisiv!

UPDATE / 6-6, avem tie-break, exact ca în primul set!

UPDATE / Englezoaica are 6-5, Halep va servi pentru intrarea în tie-break.

UPDATE / Simona câştigă un ghem dramatic, 5-5.

UPDATE / 5-4 Konta, care are şansa să încheie setul în favoarea sa.

UPDATE / Halep salvează două mingi de break şi egalează încă o dată, 4-4.

UPDATE / Konta e perfectă la serviciu, 4-3 pentru britanică.

UPDATE / Echilibrul se menţine în setul doi, 3-3.

UPDATE / 3-2 Konta, cu ceva emoţii după ce a condus cu 40-0.

UPDATE / Ghem la zero Halep, 2-2.

UPDATE / Konta îşi face serviciul, 2-1 pentru ea.

UPDATE / Simona salvează două mingi de break şi egalează, 1-1.

UPDATE / Konta începe bine setul doi, 1-0 pentru britanică.

UPDATE / Set Halep, 7-2 în tie-break. Simona mai are nevoie de un set pentru a urca pe locul 1 în lume.

UPDATE / 6-6, avem tie-break în primul set.

UPDATE / 6-5 Halep, Konta e pusă din nou sub presiune.

UPDATE / Konta serveşte bine şi egalează, setul intră în prelungiri, 5-5.

UPDATE / Românca e la un singur ghem de câştigarea primului set, 5-4.

UPDATE / Halep a condus cu 30-0, dar a pierdut. 4-4 în primul set de la 4-1 pentru Halep.

UPDATE / Din păcate, un nou ghem la zero pentru Konta, de această dată pe serviciul Simonei. 4-3 Halep.

UPDATE / Britanica îşi trece în cont un ghem la zero, 4-2 Halep.

UPDATE / Simona reface diferenţa, 4-1, într-un ghem în care a avut ezitări la serviciu.

UPDATE / Konta punctează şi ea pe tabelă, 3-1 pentru Halep.

UPDATE / Halep se desprinde, 3-0 după un ghem lung.

UPDATE / Konta e agresivă, dar suferă la precizie. Break Halep, 2-0!

UPDATE / 1-0 Halep, care îşi fructifică serviciul fără mari probleme.

UPDATE / Meciul Halep - Konta a început cu Simona la serviciu.

UPDATE / S-a terminat meciul dintre Venus Williams şi Jelena Ostapenko, cu victoria americancei în două seturi, 6-3, 7-5. Pe terenul central de la Wimbledon urmează sfertul Simona Halep - Johanna Konta.

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, va evolua în sferturile de finală de la Wimbledon, în jurul orei 18.00. Halep o va întâlni pe Johanna Konta, locul 7 mondial şi favorită 6, în al doilea meci de pe terenul central de la All England Club.

Miza este mare fiindcă pe lângă calificarea în semifinale, Halep ar urca şi pe locul unu în clasamentul mondial. Românca se va lupta cu Konta, sportivă ce va fi susţinută de 15.000 de fani, ea fiind prima jucătoare britanică ce ajunge în sferturile de la Wimbledon după 33 de ani.

"Habar nu aveam că sunt la un meci de locul 1", a spus Simona Halep.