US Open / Halep a desfiinţat-o pe Flipkens, 6-0, 6-2

Simona Halep e cea mai valoroasă reprezentantă a noastrăfoto: gettyimages

Simona Halep s-a calificat lejer în turul doi al US Open, scor 6-0, 6-2, în faţa sportivei din Belgia, Kirsten Flipkens.

Urmărită din tribunele Arthur Ashe Stadium de Nadia Comăneci, Halep s-a impus fără niciun fel de emoţii.

În primul set, cel mai echilibrat ghem a fost la 5-0, pe serviciul româncei. Flipkens a avut două mingi de break, dar Halep le-a anulat şi a încheiat setul cu 6-0 după 24 de minute.

În cel de-al doilea set, Halep i-a oferit rivalei o minge de break tot în ghemul al şaselea, după ce a avut posibilitatea să pună capăt meciului cu 6-0, 6-0. Românca a făcut dublă greşeală şi Flipkens a reuşit să câştige primul ei ghem în acest meci. Ea a mai luat un ghem, înainte ca Halep să se impună cu 6-2, după 59 de minute de joc.

Aceasta a fost a cincea victorie pe care Simona Halep a obţinut-o în faţa jucătoarei belgiene, din tot atâtea meciuri disputate.

Calificarea în manşa secundă este recompensată la US Open cu un premiu de 77.200 de dolari şi cu 70 de puncte WTA.

În manşa următoare, Halep va juca împotriva învingătoarei dintre Lucie Safarova (Cehia), locul 44 WTA şi australianca Daria Gavrilova, locul 45 WTA.

La ediţia precedentă, Halep a ajuns în semifinalele US Open.