Simona Halep, în sferturi la Cincinnati

Simona Halep e cea mai valoroasă reprezentantă a noastrăfoto: gettyimages

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o cu scorul de 6-4, 6-3, pe sportiva letonă Anastasija Sevastova, locul 16 WTA şi cap de serie 15. Românca s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati.

Halep s-a impus cu 6-4, 6-3, după o oră şi 19 minute de joc în care şi-a dovedit superioritatea în faţa letonei Anastasia Sevastova. În primul set, ea a fost condusă cu 4-2, după ce avusese 2-0, dar a reuşit să revină şi să întoarcă soarta setului. În cel-de-al doilea set, Halep a avut 3-0, dar a letona a făcut 3-2, însă Simona a tranşat ulterior partida.

În ambele momente, Halep a apelat la serviciile antrenorului Darren Cahill, care a coborât din tribune pentru a-i da câteva sfaturi.

În sferturile de finală, Halep va juca mâine cu învingătoarea dintre Johana Konta, cea care a eliminat-o la Wimbledon, şi Dominika Cibulkova.Calificarea în sferturi este recompensată la Cincinnati cu un premiu de 60.105 dolari şi cu 190 de puncte WTA.

Simona Halep a ajuns anul trecut în faza semifinalelor la Cincinnati, când a pierdut, cu 3-6, 4-6, în faţa germanei Angelique Kerber. În 2015, Halep a evoluat în finală, fiind învinsă de Serena Williams, cu scorul de 6-3, 7-6 (5).