UPDATE Nici o surpriză: Serena Williams a bătut-o pe Halep

Simona Halep şi Serena Williams se vor întâlni pentru a opta oară

Simona Halep, a cincea jucătoare a lumii, a întâlnit-o pe Serena Williams (numărul 1 WTA) în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells.

UPDATE / Meciul s-a terminat în două seturi, cu o victorie clară a americancei, scor 6-4, 6-3, după o oră şi opt minute de joc. Halep s-a aflat la conducere doar în debutul partidei, atunci când a făcut un break, dar Serena Williams a recuperat imediat. Pe parcursul întregii întâlniri, decisiv a fost raportul mingilor direct câştigătoare, 28-9 pentru lidera mondială.

Meciul Simona Halep - Serena Williams se va disputa joi dimineaţă, nu mai devreme de ora 4:00 (ora României) şi va fi transmis în direct la DolceSport.

"Sunt nerăbdătoare să o întâlnesc pe Serena. Am încredere în mine şi cred că o pot învinge pentru a doua oară în carieră", a spus Simona Halep după victoria din optimi cu Barbora Strycova.

Constănţeanca a trecut de Serena o singură dată în carieră, în grupele Turneului Campioanelor de la Singapore 2014, scor 6-0, 6-2. În schimb, americanca a învins-o de şase ori pe Halepn, ultima dată în finala de la Cincinnati din august 2015.