Simona Halep, învinsă după un „maraton” de şase ore

Simona Halep

Joi, la Eastbourne, românca a jucat două meciuri dramatice în decurs de numai câteva ore, fiind eliminată în sferturi de daneza Wozniacki.

Simona Halep şi-a încheiat „încălzirea”  pentru Wimbledon, turneul de Mare Şlem care va debuta luni. Românca a avut parte de o zi specială la Eastbourne, fiind nevoită să stea pe teren dincolo de capacităţile sale fizice.

În jurul orei 14.30, românca a reluat partida din optimi cu Ţvetana Pironkova, întreruptă miercuri seară din cauza ploii, la scorul de 7-6, 2-1 pentru bulgăroaică. Cu un efort remarcabil, Halep şi-a depăşit adversara în trei seturi dramatice (6-7, 7-6, 7-5).

A urmat un duş, două ore de pauză şi din nou pe teren, pentru sfertul cu daneza Caroline Wozniacki. Simona părea să se îndrepte spre o victorie lejeră, conducând la un moment dat cu 7-5, 3-0, dar oboseala şi-a spus cuvântul. Wozniacki a revenit şi s-a impus în cele din urmă cu 5-7, 6-4, 6-1.