Simona Halep a fost învinsă de Serena Williams în sferturile US Open

Halep și Williams s-au înfruntat în sferturile de la US OpenFoto: Getty

Confruntarea dintre Simona Halep și Serena Williams din sferturile US Open nu a fost lipsită de spectaculozitate. Chiar dacă românca noastră a pierdut în fața liderului mondial, scor 6-2, 4-6. 6-3, meciul lor i-a pus câteva probleme lui Williams.

Americanca a început furtunos, cu trei ași în primul game și a câștigat primul set cu 6-2. Cu toate acestea, Halep a dat semne de revenire în al doilea act al partidei, când s-a bazat pe un serviciu care i-a mers din plin și a reușit să-și adjudece al doilea set, trimițând meciul în decisiv. Serena Williams a profitat de serviciul foarte puternic din setul trei și de faptul că Simona nu a profitat de avantaj atunci când a avut ocazia, reușind să câștige partida.

Americanca o întâlnește în semifinale pe Karolina Pliskova, care a învins-o în două seturi, scor 6-2, 6-2, pe Ana Konjuh.

"A trebuit să-mi schimb puțin jocul cu Simona. Am câștigat, deși nu am jucat cel mai bun tenis al meu. Cred că acest meci mă va ajuta în viitor. A fost un meci bun până la urmă. Cred că mă ajută faptul că am jucat trei seturi", a declarat Serena la sfârșitul partidei cu Simona Halep.