Monica Niculescu a învins-o pe Ana Bogdan în turul 2 la US Open. Cine este următoarea adversară

simeon stalpnicul png

Duelul româncelor din turul 2 de la US Open a fost câștigat de Monica Niculescu (29 de ani / 57 WTA). Ea a învins-o pe Ana Bogdan (24 de ani / 108 WTA), scor 6-2, 3-6, 6-3, după două ore și 24 de minute.

Monica a început în forță primul set, pe care l-a câștigat categoric, 6-2, după ce a condus și cu 5-0. În setul secund, tot Monica a fost cea care a condus jocul în start și la un moment dat avea 3-0, potrivit gsp.ro. Ana Bogdan a întors meciul după ce a luat 6 game-uri la rând. În decisiv, Ana a cedat și i-a dat șansa Monicăi să se califice în turul 3.

Monica Niculescu va juca în turul 3 contra lui Jennifer Brady, locul 91 WTA, din SUA.

Ana Bogdan și Monica Niculescu s-au întâlnit și anul trecut la US Open, tot în turul secund, iar Monica Niculescu s-a impus, scor 6-0, 6-1. De altfel, Monica a câștigat toate cele 3 întâlniri directe cu Ana Bogdan.