Miracolul Ţig s-a oprit în finala turneului de la Bucureşti

Patricia Ţig a pierdut a doua sa finală WTA din carieră

Revenită în circuit după ce-a născut, tenismena de 24 de ani a fost învinsă în ultimul act al turneului de la Bucureşti.

Patricia Maria Ţig a ratat şansa de a deveni prima jucătoare din istoria tenisului feminin care câştigă un turneu WTA fără să aibă vreun punct în clasamentul mondial. Ea s-a întors la tenisul de performanţă în calitate de mămică a unei fetiţe de şase luni, BRD Bucharest Open fiind prima competiţie importantă la care ia parte după întreruperea carierei cauzată de sarcină. Traseul ei la Arenele BNR a fost unul uluitor, Ţig plecând din calificări şi ajungând până în marea finală. Din păcate, visul de a ridica trofeul a fost spulberat duminică de Elena Rybakina (Kazahstan), care s-a impus cu 6-2, 6-0. Cu această performanţă, Patricia Ţig a făcut un salt spectaculos în ierarhia WTA, până pe locul 264. Disputată pe un soare arzător, finala de dublu s-a încheiat cu victoria favoritelor cu numărul 4: Viktoria Kuzmova (Slovacia) / Kristyna Pliskova (Cehia) - Jaqueline Cristian / Elena-Gabriela Ruse 6-4, 7-6/3. În vârstă de 21 de ani, bucureştencele au disputat prima lor finală de turneu WTA din carieră.