Ce dureros! Simona Halep a pierdut finala de la Roland-Garros

Simona Halep a pierdut finala de la Roland Garrosfoto: Getty

Simona Halep şi letona Jelena Ostapenko şi-au disputat în această după-amiază finala feminină a turneului de Grand Slam de la Roland-Garros. Meciul a fost transmis în format livetext pe click.ro.

UPDATE / Letona nu ratează ocazia de a încheia conturile şi câştigă turneul de la Roland-Garros. Halep a câştigat primul set cu 6-4, dar le-a pierdut pe următoarele două, cu 4-6 şi 3-6.

UPDATE / Ostapenko e la un singur ghem de victorie, 3-5.

UPDATE / Cu foarte mult noroc, Ostapenko trece la conducere, 4-3 pentru jucătoarea letonă.

UPDATE / 3-3 în setul decisiv, dramatismul e la cele mai înalte cote.

UPDATE / Ostapenko refuză să se dea bătută, 3-2 pentru Halep.

UPDATE / Halep conduce cu 3-1 cun break care poate cântări decisiv.

UPDATE / 1-1, Ostapenko îşi face şi ea serviciul.

UPDATE / Halep ia primul ghem în setul decisiv, 1-0.

UPDATE / Ostapenko câştigă setul doi cu 6-3, după ce a fost condusă cu 3-0.

UPDATE / Din păcate, Simona pierde prea uşor un ghem pe serviciul propriu, 4-5.

UPDATE / Break Halep, care întrerupe seria pozitivă a adversarei, 4-4.

UPDATE / Meciul se complică pentru Halep, Ostapenko preluând conducerea, 4-3 pentru letonă în setul doi.

UPDATE / Letona egalează la 3, echilibrând setul, 3-3.

UPDATE / Ostapenko se agaţă de ultimele sale şanse şi reduce din diferenţă, 3-2 pentru Halep.

UPDATE / Victoria e aproape, 3-0 pentru Simona, care găseşte răspuns la loviturile puternice ale letonei.

UPDATE / Break Halep, 2-0 în setul doi, iar Ostapenko pare dărâmată psihic.

UPDATE / Simona începe perfect setul doi, câştigând un ghem de serviciu în care a revenit de la 0-40.

UPDATE / Set Halep! Jucătoarea noastră face break la momentul potrivit şi e la un singur set de titlu la Roland-Garros.

UPDATE / Simona conduce cu 5-4 după un ghem dramatic, cu răsturnări de situaţie.

UPDATE / La 3-3, Halep câştigă un ghem foarte important, prelungit şi se apropie de câştigarea primului set, 4-3.

UPDATE / Simona a recuperat breakul pierdut, a condus cu 2-1, dar Ostapenko a făcut două ghemuri perfecte şi a trecut din nou în faţă, 2-3.

UPDATE / Halep a servit prima, dar a pierdut ghemul la zero. Break Ostapenko!

UPDATE / Cele două jucătoare au intrat pe teren. Finala va începe în câteva minute.

În vârstă de 25 de ani, jucătoarea noastră se află în faţa celui mai important moment al carierei. Dacă o bate pe Ostapenko, Halep îşi va trece în palmares primul său titlu de Mare Şlem şi, în acelaşi timp, va urca în premieră pe prima poziţie a clasamentului mondial.

De partea cealaltă, Jelena Ostapenko (20 de ani) a produs marea supriză la actuala ediţie a turneului parizian. Plecată de pe locul 47 WTA, letona este prima jucătoare din 1983 încoace care prinde finala la Roland-Garros fără a fi cap de serie (doar primele 32 de tenismene în clasamentul WTA se află în această postură).

Simona Halep şi Jelena Ostapenko nu s-au mai întâlnit până acum în circuit, finala Roland-Garros 2017 fiind primul lor meci direct.