LIVE WTA ROMA, semifinale. Irina Begu- Serena Williams! Begu a pierdut meciul

Irina BeguFoto AP

Tenismena Irina Begu a făcut până acum un turneu perfect la Roma. De la ora 18.12, românca a jucat împotriva liderului mondial, Serena Williams, în semifinalele competiției de categorie Premier 5, întâlnirea fiind prima dintre cele două jucătoare. Pe click.ro aţi urmărit minut cu minut desfășurarea partidei dintre Begu și Williams.

UPDATE Serena a câştigat setul şi meciul, scor 6-4, 6-1.

UPDATE Scorul ia proporţii, 5-1. Serena serveşte pentru meci. Şi-a schimbat racheta.

UPDATE Serena îşi arată clasa, scorul e 4-1.

UPDATE Scorul e 2-1 pentru WIlliams.

UPDATE 1-1, Serena recuperează.

UPDATE Irina şi-a adjudecat primul game din setul 2.

UPDATE Serena Williams are 6-4, a câştigat primul set.

UPDATE Serena are 5-4.

UPDATE Sportiva noastră a egalat, 4-4.

UPDATE Begu a câştigat gameul, 4-3.

UPDATE Serena duce scorul la 4-2. Ploaia a durat puţin de data aceasta. Adversara Irinei e la serviciu.

UPDATE Meciul e oprit din nou. Plouă şi jucătoarele au intrat la vestiare. Sportivele sunt total nemulţumite de situaţie fiindcă sunt scoase din ritm. Prima parte a meciului a fost echilibrată, iar Irina a arătat că nu are complexe în faţa sportivei numărul unu în clasament.

UPDATE Begu a recuperat, 3-2.

UPDATE S-a reluat meciul. 3-1 pentru Serena. Keys a câştigat meciul cu Muguruza, 7-6, 6-4 şi e prima finalistă la Roma.

UPDATE Meciul s-a întrerupt din cauza ploii. Jucătoarele aşteaptă în tunel pentru a reveni în arenă.

UPDATE La Roma plouă mărunt. Williams are 2-1 la gameuri. În cealaltă semifinală, Keys conduce cu 5-3 în setul al doilea.

UPDATE Irina a egalat situaţia pe tabelă, 1-1.

UPDATE Sportiva din SUA a câştigat primul game, 1-0. Serveşte Irina.

UPDATE A început meciul. Serena e la serviciu.

Irina Begu se simte foarte bine pe zgură. Săptămâna trecută, românca aflată în prezent pe locul 35 WTA, a ajuns până în sferturi la turneul de la Madrid, acolo unde a fost învinsă de Simona Halep, cea care a și câștigat concursul patronat de miliardarul Ion Țiriac.

Ajunsă la Roma, Irina Begu a făcut câteva meciuri aproape perfecte, victorii care au adus-o până în semifinale. Azi, de la ora 18.00, ea va încerca să se califice în ultimul act al competiției din Capitala Italiei, dar va avea în față un adversar redutabil. Liderul mondial, Serena Willimas, este cea cu care e va duela pentru accesul în finală la Roma.

De altfel, partida din această după-amiază este și prima dintre cele două, iar Begu a mărturisit că de abia așteaptă întâlnirea cu tensimena din Statele Unite ale Americii.

”De foarte mult timp mi-am dorit să joc  împotriva Serena. Sunt fericită că acest lucru se va întâmpla. Știu ce meci greu mă așteaptă, dar mă voi bucura de fiecare punct. Cred ca aceasta este cea mai bună săptămână a mea în tenis și sunt extrem de mulțumită că am reușit să ajung în acest punct”, a spus Irina, la Digisport.