Fed Cup LIVE: Am pierdut dramatic! România - Cehia 2-3

Andreea Mitu şi Raluca Olaru

Confruntarea România – Cehia din sferturile Fed Cup s-a încheiat cu victoria adversarelor noastre, care s-au calificat în semifinalele competiţiei cu scorul general de 3-2. Meciul decisiv a fost cel de dublu, în care Andreea Mitu şi Raluca Olaru au cedat împotriva perechii Karolina Pliskova - Barbora Strycova. Desfăşurarea LIVE a partidei o puteţi urmări mai jos:

UPDATE / S-a terminat! Pliskova şi Strycova câştigă cu 6-2, 6-3 contra dublului Mitu / Olaru, iar Cehia merge mai departe în semifinalele Fed Cup.

UPDATE / 5-3 şi Cehia e la un singur ghem de victoria finală.

UPDATE / 4-3 după un ghem lung pe serviciul lui Olaru.

UPDATE / 4-2 pentru Cehia, iar meciul se îndreaptă spre o victorie lejeră a adversarelor noastre.

UPDATE / Break pe serviciul Andreei Mitu! 3-2 pentru Cehia.

UPDATE / Cehia n-are probleme pe propriul serviciu şi egalează la 2.

UPDATE / Româncele sparg gheaţa pe serviciul Ralucăi Oraru şi conduc cu 2-1.

UPDATE / Cehoaicele revin puternic şi îşi trec în cont un ghem la zero. E 1-1 în setul doi.

UPDATE / Setul doi debutează la fel ca primul, 1-0 pentru România.

UPDATE / Superioare din toate punctele de vedere, Pliskova şi Strycova câştigă primul set cu 6-2.

UPDATE / Raluca Olaru îşi pierde serviciul a doua oară consecutiv şi Cehia face 5-2.

UPDATE / 4-2, cehoaicele dovedindu-se greu de bătut pe propriul serviciu.

UPDATE / Reducem din diferenţă, 2-3, pe serviciul Andreei Mitu.

UPDATE / 3-1 pentru Cehia după un ghem echilibrat.

UPDATE / Din păcate, adversarele noastre fac un break şi conduc cu 2-1 în primul set.

UPDATE / Cehoaicele egalează la 1, pe serviciul Karolinei Pliskova.

UPDATE / Perechea Mitu - Olaru începe bine şi conduce cu 1-0.

UPDATE / A început meciul, cu Andreea Mitu la serviciu!

UPDATE / În schimb, cehoaicele au intrat pe teren în formula aşteptată de toată lumea, Karolina Pliskova - Barbora Strycova.

UPDATE / Surpriză de ultimă oră în tabăra României: din cauza oboselii, Monica Niculescu a renunţat să mai intre în meciul de dublu, locul său urmând să fie luat de Andreea Mitu (locul 128 în lume în ierarhia de dublu)!

La tragerea la sorţi, echipele de dublu anunţate de cele două tabere au fost Andreea Mitu / Raluca Olaru pentru România, respectiv Denisa Allertova / Barbora Strycova pentru Cehia.

Totuşi, cum partida va avea caracter decisiv, căpitanii-nejucători vor schimba cu siguranţă componenţa. Astfel, pentru noi vor juca, cel mai probabil, Monica Niculescu (locul 32 mondial la dublu) şi Raluca Olaru (locul 45), iar cehoaicele se vor baza pe Karolina Pliskova (locul 35 la dublu) şi Barbora Strycova (locul 36).