Steaua a câștigat Cupa Ligii după 2-1 cu Concordia Chiajna

Steaua și-a adjudecat Cupa LigiiFoto: captură Digi Sport

Steaua a reușit să-și păstreze trofeul cucerit anul trecut, Cupa Ligii, și în acest sezon, după ce a învins Concordia Chiajna cu 2-1. Victoria a fost una chinuită și a venit în a doua repriză de prelungiri, dintr-un penalty fructificat de Hamroun, în minutul 111.

Steaua a început mai în forță și și-a trecut prima ocazie în cont în minutul 17, prin Achim. Steliștii au avut de suferit o oră, până când Momcilovici a reușit să deschidă scorul. Cristescu a trecut pe lângă egalare cu un sfert de oră înainte de final. Concordia Chiajna a punctat în minutul 88, prin Pena, și a trimis meciul în prelungiri.

Cele două reprize de prelungiri se îndreptau spre loviturile de departajare, dar Muniru a obținut un penalty pentru Steaua, după o intervenție a lui Serendiuc, iar Hamroun a marcat golul victoriei pentru steliști.

Mircea Fechet, ministrul Mediului și Nicolae Ciucă, președintele Senatului, participă la evenimentul de lansare a Sistemului Garanţie-Returnare RetuRO la un supermarket din București. FOTO Inquam Photos / George Călin