Liga Campionilor: Steaua - Vardar Skopje 3-0 / Execuţie cu public!

Adrian Popa a fost cel mai  activ jucător al Stelei,  trecându-şi în cont două  bare din care s-au născut  tot atâtea goluri (Fotografii: Mediafax)
Adrian Popa a fost cel mai activ jucător al Stelei, trecându-şi în cont două bare din care s-au născut tot atâtea goluri (Fotografii: Mediafax)

Steaua a debutat cu dreptul în noul sezon european. Bucureştenii au învins cu scorul de 3-0 pe mult mai modesta Vardar Skopje şi e ca şi calificată în turul trei preliminar al Ligii Campionilor.

Încurajată de peste 40.000 de suporteri, care au făcut o atmosferă infernală pentru adversari, Steaua şi-a pornit tăvălugul spre poarta adversă din primul minut. Ocaziile au apărut pe bandă rulantă, de parcă golgeterul Rusescu nu ar respira acum aerul spaniol şi doar intervenţiile in extremis ale fundaşilor sau portarului macedonenilor au făcut ca scorul să rămână imaculat timp de 12 minute.

Bucuria stelistă a fost dublă aseară, pe lângă succesul cu Vardar, românii obţinând victoria 100 în Europa

Atunci, Adi Popa, unul dintre cei mai buni jucători ai gazdelor, a  trimis balonul în bară, acesta a revenit în careu, de unde Tănase a îndeplinit o simplă formalitate. După doar 9 minute, Pintilii l-a executat din nou pe portarul Pavlovic, lovitura de cap a stelistului fiind imparabilă.

Deşi cu două goluri avantaj, steliştii au continuat asediul la poarta macedonenilor. Reduta lor a rezistat până în prelungirile primei reprize, mai precis până în minutul 45+2, când acelaşi Adrian Popa a luat la ţintă bara, mingea l-a lovit în spate pe portarul Pavlovic, de unde a ricoşat în poartă. În repriza secundă meciul s-a desfăşurat după acelaşi scenariu. Steaua a atacat în valuri, însă nu a reuşit decât să facă mare un portar, Pavlovic, care a atras mingea ca un magnet.

Bucureştenii au câştigat astfel cu scorul de 3-0, care face ca returul, programat săptămâna viitoare în infernul de la Skopje, să fie o simplă formalitate. Diferenţa de valoare este mult prea mare. Din fericire, în favoarea formaţiei noastre.

9 Victoria 100 în Europa! Succesul din meciul cu Vardar a fost unul istoric pentru Steaua şi pentru fotbalul românesc. Nu pentru că adversarii reprezentau vreo forţă continentală, dar pentru că aceasta a fost a 100-a victorie în cupele europene reuşită de Steaua, care devine, astfel, prima formaţie din România care trece de această bornă.

9 Debut. În minutul 6o al meciului, antrenorul Laurenţiu Reghecampf l-a introdus în teren pe italianul Piovaccari, noua achiziţie a Stelei. El a intrat în locul lui Nikolic, dar nu a „rupt" inima târgului. Mai întâi a tras direct în portar în minutul 66, apoi, în minutul 73, a trimis cu mult peste poartă din 3 metri!

Primul gol din actuala stagiune europeană a Stelei a fost marcat de Cristi Tănase. În minutul 12, fostul copil minune al fotbalului românesc a înscris în poarta goală după ce Adi Popa trimisese balonul în bară. Deşi s-a agitat mult în continuare, piteşteanul nu a mai reuşit să marcheze, singura lui „reuşită" fiind încasarea unui cartonaş galben în minutul 27, pentru o tragere stupidă de tricou. El a fost înlocuit în minutul 68.