Un meci de totul sau nimic pentru Steaua

381 minute au trecut  de când Steaua  n-a mai dat gol în  deplasare în Liga  Campionilor
381 minute au trecut de când Steaua n-a mai dat gol în deplasare în Liga Campionilor

Trupa lui Reghe e codaşa grupei E a Champions League, cu doar un punct obţinut, şi are doar varianta succesului contra lui Basel. O remiză ar însemna eliminarea din Ligă fiindcă ar fi nevoită să învingă şi pe Schalke şi pe Chelsea, echipe care au zdrobit-o.

„E un meci vital pentru noi în Liga Campionilor. Cred că este o finală şi cine va câştiga va ajunge în primăvara europeană", a anunţat preşedintele de imagine al clubului, Helmuth Duckadam, referindu-se la faptul că "militarii" ar putea evolua în 16-imile Ligii Europa. "Pentru primăvara Ligii Campionilor şansele sunt pur teoretice", a recunoscut acelaşi oficial al Stelei.

Cum ar putea cei din Ghencea să facă faţă cluburilor puternice? "Ar trebui aduşi patru - cinci jucători de zece milioane de euro şi atunci ne batem cu Chelsea sau Schalke.

Deocamdată ne autodepăşim ca să ajungem să facem rezultate bune", a mai spus Duckadam. Totuşi, nici statistica nu e de partea roş-albaştriilor: ultimul succes în Ligă a avut loc în 2006 de atunci trecând şapte ani şi 20 de partide fără a mai realiza aceeaşi performanţă. Atenţie, în faza grupelor, din 27 de dispute ei s-au impus doar de patru ori, pe lângă Dinamo Kiev în 2006 (4-1), pe lista "victimelor" fiind şi Hajduk Split în 1994 (4-1), Glasgow Rangers în 1995 (1-0) şi Widzew Lodz în 1996 (1-0).

Primul indiciu, "tineretul". Partida echipelor Under 19 dintre Basel şi Steaua va avea loc la de la ora 16.00. Până în prezent, rezultatele obţinute de trupa lui Reghe au coincis perfect cu cele obţinute câteva ore mai devreme de formaţia "mică" a Stelei.

„Prinţul" a rămas acasă. Din lotul deplasat ieri la Basel au lipsit trei jucători: Ionuţ Neagu (accidentat la mână), Gabi Iancu (pedepsit pentru viaţa extrasportivă) şi cel mai sonor nume, Adrian Cristea. „Prinţul" nu face parte din lot din cauza indolenţei arătate pe teren, inclusiv în partida cu Corona, ultima dinaintea disputei cu elveţieni.

Chipciu, primele minute în grupele Ligii. În primul „11" vor intra şi Mihai Pintilii, jucător ce nu a mai evoluat de două săptămâni din cauza unei accidentări, şi Alex Chipciu, revenit după o perioadă lungă de indisponibilitate.

Steaua, batjocorită. Presa elveţiană a prefaţat partida celor de la Basel cu Steaua, însă articolul arată că echipa românească poate fi învinsă lejer. „În ultimul timp Basel ne-a arătat că ştie să rateze din toate unghiurile, acum trebuie să găsească cheia de la uşa apărării adverse şi există premise fiindcă defensiva românilor e foarte slabă, primind opt goluri în primele trei meciuri din Ligă, adică cea mai proastă apărare din grupă", au notat ziariştii din „Ţara Cantoanelor".

Steaua - Lyon 0-3Steaua - Real Madrid 1-4Real Madrid - Steaua 1-0Steaua - Dinamo Kiev 1-1Lyon - Steaua 1-1Slavia Praga - Steaua 1-1Steaua - Arsenal 0-1Sevilla - Steaua 2-1Steaua - Sevilla 0-2Steaua - Slavia Praga 1-1Arsenal - Steaua 2-1Steaua - Bayern 0-1Fiorentina - Steaua 0-0Steaua - Lyon 3-5Lyon - Steaua 2-0Bayern - Steaua 3-0Steaua - Fiorentina 0 -1Schalke - Steaua 0-3Steaua - Chelsea 0-4Steaua - Basel 1-1