Maxim, trezit la viaţă de Argentina

Maxim şi-a  revenit din  pasa proastă (Foto: reuters)
Maxim şi-a revenit din pasa proastă (Foto: reuters)

Pentru Alexandru Maxim, golul anulat eronat contra Argentinei parcă l-a trezit din pumni. După ce săptămâna trecută a fost „petarda etapei" în Bundesliga, acum el a marcat un gol şi a dat o pasă de gol în meciul pe care Stuttgart l-a încheiat la egalitate, 2-2, pe teren propriu, cu Eintracht Braunschweig.

Maxim, care a jucat până în minutul 73, a înscris în minutul 30 şi a dat pasa decisivă la reuşita lui Harnik, din minutul 35. Chiar dacă a marcat, el nu a putut să-i salveze scaunul antrenorului său, Thomas Schneider, care a fost demis. În locul lui a fost numit olandezul Huub Stevens.

Tot un gol a marcat, în Turcia, un alt internaţional român, Bogdan Stancu.

Acesta a marcat din penalty, în minutul 59, în meciul câştigat de echipa sa, Genclerbirligi, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei Sivasspor. În fine, în Bulgaria, fundaşul Srgian Luchin a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Botev Plovdiv, a câştigat-o, acasă, cu scorul de 4-1 (1-1), în faţa formaţiei Lokomotiv Sofia, în Bulgaria. Luchin, care a jucat tot meciul, a înscris în minutul 90+1.