VIDEO / Spania - Uruguay 2-1: «Furia roşie» s-a dezlănţuit în Brazilia

Câştigătoarea trofeului la Euro 2008, învingătoare la Cupa Mondială din 2010 şi, din nou, campioană la Euro 2012. S-au săturat spaniolii să cucerească trofeu după trofeu? Categoric, nu! Acest răspuns a fost evident după prestaţia stelară cu care şi-au surclasat adversarul, la Recife. După zece minute, „Furia roşie" avea o posesie a balonului de peste 90 la sută! Apoi, Fabregas a zguduit bara cu un şut din afara careului, pentru ca, în minutul 20, un şut al lui Pedro să fie deviat de Lugano, în poarta lui Muslera. La 1-0, după 30 de minute, un prim plan cu Luis Suarez a descris perfect povestea partidei. Vârful lui Liverpool gâfâia de parca era minutul 120. În realitate, ca şi restul colegilor, alergase non-stop după mingea „arestată" de adversari. Golul de 2-0 a venit firesc, în minutul 32, atunci când Fabregas l-a găsit magistral pe Soldado, iar acesta a finalizat excelent. Scorul la pauză putea fi chiar 3-0, însă Muslera şi-a salvat echipa, miraculos, după un corner. Comentând în studioul BBC, fostul internaţional uruguayan, Gustavo Poyet, a spus: „Ce poate să zică selecţionerul nostru, în vestiar, după o asemenea repriză a Spaniei? Poate să-i încurajeze pe băieţi că e doar 0-2".

Suarez, gol fabulos

După pauză, calvarul sud-americanilor a continuat. Spania a „confiscat" balonul - raportul posesiei pe durata celor 90 de minute a fost de 71% - 29% -, însă elevii lui Del Bosque s-au mulţumit să-şi apere avantajul de două goluri. Totuşi, pe final, Uruguay a avut motive să celebreze după o partidă frustrantă. Suarez a marcat golul meciului, în minutul 88, învingându-l pe Casillas după o lovitură liberă formidabilă. S-a terminat 2-1, iar în următorul joc, atunci când Spania va întâlni Tahiti, după spusele comentatorului BBC, putem asista la un record de goluri marcate la un meci internaţional. Mai ales că Tahiti are doar două victorii în ultimele şapte jocuri în care a întâlnit Noua Caledonie, Insulele Solomon şi Noua Zeelandă!