VIDEO / Rusescu s-a dezlănţuit la Sevilla: gol din „scăriţă“ într-un amical

Deşi în campionat n-are ochi pentru fostul golgheter al Stelei, Unai Emery l-a titularizat pe Rusescu în amicalul care a contat pentru trofeul „El Olivo 2013-2014", competiţie organizată anual de către Real Jaen începând cu 1963. Rusescu a fost destul de activ de-a lungul partidei, şi a avut două ocazii importante.

S-a încheiat 0-0 după 90 de minute şi după prelungiri, iar pentru decernarea trofeului a fost nevoie de loviturile de departajare. Românul a deschis primul seria pentru Sevilla, cu o execuţie de clasă, o „panenka", o „scăriţă" cu care l-a învins pe goalkeeper-ul advers.

Sevilla a câştigat trofeul doar cu 2-1, asta pentru că jucătorii ambelor echipe s-au întrecut în ratări, de la punctul cu var. În meciul cu Jaen, cu excepţia goalkeeper-ului Julian (al treilea portar al echipei), Rusescu a fost singurul jucător păstrat în teren, de către Unai Emery, pe tot parcursul partidei.

Vezi mai jos loviturile de departajare. Execuţia lui Rusescu este la 0:55