VIDEO Rusescu şi-a dus echipa în semifinalele Cupei Portugaliei

Raul Rusescu a devenit  om de bază la Sporting Braga (Foto photoland/corbis)
Raul Rusescu a devenit om de bază la Sporting Braga (Foto photoland/corbis)

Conducerea lui Sporting Braga îşi freacă mâinile de bucurie, după ce l-a împrumutat pe Raul Rusescu de la Sevilla.

Fostul stelist s-a adaptat imediat la echipa portugheză şi a reuşit al cincilea său gol pentru Braga. De data aceasta el a fost decisv în sferturile de finală ale Cupei, în partida cu Aves. Rusescu a punctat în prelungiri, la scorul de 1-1, reluând din careu mingea în plasă (vezi la minutul 5.50 pe înregistrare).

Până la urmă s-a terminat 3-1 pentru Braga, echipă calificată în semifinale. Acolo Rusescu va da piept cu Rio Ave, cealaltă semifinală programând derby-ul de tradiţie al Portugaliei, Benfica - Porto.

În etapa viitoare de campionat, Braga joacă pe teren propriu cu Gil Vicente, duminică, iar Rusescu va fi din nou titular în angrenajul alb-roşilor.