Petrolul şi Astra au remizat pentru Steaua. Răzvan Lucescu n-a reuşit decât un 1-1 la debutul la Ploieşti

Teixeira
Teixeira

Răzvan Lucescu a luat aseară loc pe banca Petrolului pentru prima dată de la semnarea contractului, dar oricât şi-a dorit un debut cu victorie, n-a fost să fie.

Timpul scurt avut la dispoziţie pentru pregătirea partidei, ghinionul şi o greşeală de arbitraj a centralului Ovidiu Haţegan au făcut ca „Lupii galbeni" să nu câştige derby-ul cu Astra. În prima repriză, diferenţa a făcut-o autogolul stupid al lui Sony Alcenat, înscris în minutul 42.

A doua repriză a aparţinut Petrolului, care a jucat şi cu om în plus din minutul 74, dar ocaziile avute au fost concretizate în golul egalizator de Hoban abia în primul minut al prelungirilor. În prealabil, giurgiuveanul Papp a comis henţ în careu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

Până la urmă a ieşit un 1-1 care o avantajează pe Steaua.