La fotbal în sală suntem în primele opt ţări din Europa!

Naţionala de futsal e în elita Europei

Dacă la fotbal naţionala mare nu s-a mai calificat la un turneu final din 2008, în schimb, la fotbalul din sală, prima reprezentativă tocmai a bifat o performanţă notabilă.

Calificată pentru a treia oară la un turneu final de Campionat European, naţionala de futsal a cedat în cel de al doilea meci în faţa Ucrainei, scor 0-1. Selecţionata pregătită de Nelu Stancea a fost „taxată" la o greşeală a lui Florin Matei, care a pierdut un balon, iar Ucraina a înscris singurul gol al meciului în prima repriză.

După pauză, românii au căutat egalarea, însă bara s-a opus la ocaziile lui Gherman şi Lupu. Chiar şi cu această înfrângere, România s-a calificat în sferturi. Asta deoarece, în primul meci, tricolorii au învins gazda turneului final, Belgia, scor 6-1. A

Având în vedere că din fiecare grupă de trei se califică două formaţii, România e în următoarea rundă. Acolo, elevii lui Stancea vor întâlni câştigătoarea grupei B, adică Portugalia sau Rusia.