Cristiano Rolando scrie istorie. A marcat golul cu numărul 242 pentru Real. L-a egalat pe Puskas

Cristiano Rolando a făcut spectacol în partida cu Betis Sevilla (Foto: Reuters)

Real Madrid era deja calificată în sferturile Ligii Campionilor, după 6-1 în Germania, iar Carlo Anceloti a decis să menajeze majoritatea titularilor pentru returul cu Schalke, de pe Bernabeu.

Cu excepţia unuia singur, care nu vrea să aude de stat pe bancă: Cristiano Ronaldo. Acesta a refuzat să se odihnească şi i-a cerut italianului să-l lase să joace pentru plăcerea lui şi pentru doborârea de noi recorduri. Aşa s-a şi întâmplat, portughezul evoluând toate cele 90 de minute şi înscriind două goluri din victoria cu 3-1. Reuşitele sale au făcut să ajungă la cifra 242 de goluri marcate pentru Real Madrid, egalându-l pe legendarul Ferenc Puskas.

"Întotdeauna îmi doresc să joc. Mă simt bine, iar antrenorul, care ia aceste decizii, a hotărât că ar fi bine pentru mine să joc. Lucrurile au mers bine, am înscris două goluri şi mi-am ajutat echipa să obţină o victorie foarte importantă. Trebuie să continuăm în această manieră", a declarat Cristiano Ronaldo, pentru site-ul UEFA.