Chelsea, decimată după meciul cu Atletico din semifinalele Ligii Campionilor

Accidentarea lui Cech

Portarul ceh al echipei Chelsea Londra, Petr Cech, nu va mai juca în acest sezon, după ce s-a accidentat la umăr, marţi, în meciul cu Atletico Madrid din prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor, a declarat antrenorul Jose Mourinho.

"Sezonul este încheiat pentru Cech. Nu-mi cereţi mai multe detalii, dar vă pot spune că nu va mai juca în acest sezon", a afirmat Mourinho la conferinţa de presă de după meciul cu Atletico Madrid.

Petr Cech s-a accidentat în minutul 18 după un contact cu mijlocaşul Koke şi a fost înlocuit cu australianul Mark Schwarzer, în vârstă de 41 de ani.

Căpitanul John Terry a fost schimbat în minutul 73, după ce s-a accidentat la gleznă. "Sper să-l avem disponibil în cazul în care vom ajunge în finala Ligii Campionilor din 24 mai", a precizat Mourinho.

Pe lângă Cech şi Terry, Jose Mourinho nu-i va putea folosi în meciul retur cu Atletico Madrid pe mijlocaşii John Obi Mikel şi Frank Lampard, ambii suspendaţi.

Formaţia Atletico Madrid a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, marţi seară, pe arena Vicente Calderon, în compania echipei Chelsea Londra, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor.

Partida retur se va disputa la 30 aprilie, pe arena Stamford Bridge din Londra.