Beto, eroul Sevillei: «Dedic acest trofeu tatălui meu»

Portughezul Beto a jucat şi la CFR Cluj

Portarul echipei FC Sevilla, Beto, care a apărat două lovituri de la departajare în finala Ligii Europa cu Benfica Lisabona, scor 4-2, a declarat că dedică această victorie tatălui său, care a încetat din viaţă, dar pe care îl simte mereu aproape.

"Dedic acest trofeu tatălui meu, care ar fi fost foarte mândru de mine. Eu ştiu că el este alături de mine în poartă, astăzi şi mereu", a declarat Beto.

"Astăzi am făcut istorie. Eram încrezător că vom reuşi să câştigăm. Totul s-a încheiat cum nu se putea mai bine. Este o mare mândrie să fiu jucător al acestei echipe", a mai spus Beto.

Formaţia spaniolă FC Sevilla a câştigat Liga Europa, după ce a învins, miercuri, cu scorul de 4-2, în urma executării loviturilor de departajare, echipa portugheză Benfica Lisabona, în finala disputată pe Juventus Stadium din Torino.

La finalul celor 90 de minute şi a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0.

La loviturile de departajare pentru FC Sevilla au marcat Bacca, Mbia, Coke şi Gameiro, în timp ce pentru Benfica au înscris Lima şi Luisao. Cardozo şi Rodrigo au ratat.